Kredi kartı nasıl iptal ettirilir?

Read Time:2 Minute, 7 Second

Öncelikle nedir bu kredi kartı, kimler alabilir, ne amaçla kullanılır, nasıl kurtuluruz?

Kredi kartı;  bankaların gerçek veya tüzel kişi müşterilerine belirli bir müşteri limiti ile tahsis ettiği kredi ürünüdür. Kredi kartı adı üstünde size aylık döngüler hâlinde kredi kullandırır ve içerisinde her ay belirlenen gün hesap özeti üretilip 10 gün içinde ödeme yapılması beklenilir. İki farklı ödeme seçeneği müşterilere sunulur. İlk etapta

Asgari ödeme tutarı: BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından ilan edilen kanunlar çerçevesinde ve bankaların alacağı kararla birlikte belirlenir. Yasalara göre her bir gerçek veya tüzel kişi müşterisi ilk defa kredi kartı sahibi oluyorsa (farklı bankadan 2. kart alınsa dahi kural geçerlidir) ilk yıl asgari ödeme oranı %20-40 arasında uygulanır. Ancak salgının da etkisiyle birçok banka artık ilk yıldan %20 olarak uyguluyor. Sebebiyse daha çok faiz geliri elde etmek. Ne demek faiz? Örnek verecek olursak: Hesap özeti cetveliniz geldiğinde asgari ödeme oranınız %20 ve ödeme tutar 200 TL ise ana borcunuz 1.000 TL’dir.

Siz bu 200 TL’yi ödeyince banka Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB)’ye olumlu ödeme bildirir ve kredi siciliniz bozulmaz. Fakat kalan 800 TL için ilan ettiği alışveriş faizi yansıtır ve nemalandırma yapar. Yani kalan borcunuz için günlük olarak faiz işletilir. Ödenecek borç daha da yükselir.

Dönem sonu tutarı: Kartınız için üretilen hesap özeti borcunun %100 ödeme oranını ifade eden kısımdır. Toplam ekstre borcunuzun 1.000 TL olduğunu varsayarsak 1.000 TL ödemeyi 10 gün içinde yapmış olursanız kredi kartınıza alışveriş faizi yansımaz yine aynı şekilde KKB’ye olumlu yönde bildirim yapılır. Banka ile aranızdaki bağlar bilinenin aksine sıkılaşır ve kredi musluğu açılır hâle gelir.

Kredi kartı mantıklı kullanıldığı zaman gerçekten velinimettir. Çünkü düzenli ödeme yaparak hem kredi derinliği oluşturur hem de ilerideki çalışmalarınızda bankanızın gözünde itibarınız yükselir. En basit örnekle Ahmet Bey, 10 yıl boyunca aynı bankadan kredi kartı kullanır ve hiç asgari dâhi ödemeden direkt dönem borcunu öderse %99 oranda risksiz gruba girer ve kredi şansı sunulur. Tüzel kişilere açılabilecek oranlarda (100 bin – 200 bin) TL arası ihtiyaç, konut, taşıt vb. gayrimenkuller için kredi/finansman tahsisi yapılabilir. Bu süreçte kişinin ödeme performansı, kredili ürün sayısı, borç limit oran dağılımı, banka dışındaki faturaların düzenli ödenip ödenmemesi ve aktifteki ürünlerin yaşı gibi unsurlar ele alınıyor.

Kredi kartın iptal edilebilir mi?

En zor kısım olarak görülen kredi kartı iptali günümüzde oldukça kolaydır. Deneyimlenen ve görülen tecrübelere nazaran bankaya kartınızı kaybettiğinizi beyan ederek yenisi istemiyorum demeniz süreci sonuçlandırır. Kalan taksitli alışverişleriniz varsa kartınız için hesap özeti üretilmeye devam edilir ve tüm borç bitince kartınızı bir daha kullanamazsınız. Birçok bankada denenip çalışan bir yöntem olan kaybettim yenisini istemiyorum yöntemini kullanabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post SGK emekli maaşı nasıl çekilir?
Next post Turkcell fatura taksitlendirme nasıl yapılır?