Turkcell fatura taksitlendirme nasıl yapılır?

Read Time:1 Minute, 56 Second

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. yani kısaca Turkcell mobil hat kullanıyorsanız sizlere faydalı olabilecek bilgiler aktaracağız. Ülkemizin ilk GSM şirketi olma özelliğini taşıyan Turkcell 1993 yılında tescil edilmiş ve 1994 yılında da faaliyete geçmiştir. Yıllardır kesintisiz hizmet veren operatör, kısa bir süre önce devlet himayesi altına geçmiş ve kamuya ait ikinci GSM işletmesi olmuştur. Gerek tarife/paket ücretleri gerekse faturanın yüksek gelmesiyle birlikte kolaylık sağlayan fatura taksitlendirme işlemi yapmak mümkün oluyor. Tabii ki bu işlevin bazı şartları bulunmaktadır:

  • İlk etapta güncel borcunuzun 100 TL veya üzerinde olması gerekmektedir. Ödenmemiş 2 veya daha fazla faturanız varsa veya tek bir faturada 100 TL’yi geçiyorsa yapılabiliyor.
  • Son 4 ay içerisinde yapılan ve ödemeleri düzenli olmaması/abone tarafından bilerek iptal edilmiş bir taksit planının var olmaması gerekiyor.
  • 100 TL altındaki faturalar için kısmi ödeme denilen bir yöntem izleniyor. Örnek olarak 70 TL ödenmemiş faturanız yer alıyorsa ve abone ben 20 TL ön ödeme yapayım kalan 50 TL taksit olsun diyerek taksitlendirme yapabiliyor. (Her müşteri temsilcisi bilmeyebilir, birazcık ricacı olursanız bakıp yapacaktır)
  • Turkcell Platinum müşterisi iseniz direkt 532 hattını arayarak talebinizi iletebiliyorsunuz. Fakat Platinum müşterisi değilseniz sizi tahsilat birimine aktaracaklar ve oradan işleminiz kontrol edilecek. Not: Platinum birimi bu konuda daha yardımcı oluyor, yüksek tarife kullanmanın getirdiği bir artı olsa gerek.
  • Normal fatura son ödeme tarihinizden biraz daha ileri bir tarihe öteleme yapabiliyorsunuz. Bu sefer ufak bir tutar faiz işletiliyor. Ödemeye dahil ediliyor, sonradan işletimiyor.
  • Faturalı hat kullanmaya devam edecekseniz, taksitlendirme ve faturanız çıkmaya devam edecektir. Örneğin: 100 TL taksit planınız varsa ve ana faturanız sabit 100 TL ise plan bitene kadar aylık 200 TL ödeme yapmış olacaksınız.
  • Abone taksit planına uymakla mükelleftir. Taksit planı bozulursa gelecek 4 ay içerisinde yeniden taksitlendirme yapamaz. Bir TCKN’de tek seferde en fazla 3 adet taksit planı aktif olabilir. Örneğin adınıza kayıtlı iki hat var ve bir hatta iki diğer hatta da bir plan var, yeniden taksit talebi iletebilmek için bir planınızın tamamlanması gerekiyor.
  • Ödeme kanallarının hepsinden GSM numara(ları)nız vasıtasıyla ödemenizi yapabileceksiniz.
  • Verilen bilgilere göre taksit planlarında otomatik ödemeden tahsilat yapılamamaktadır. İşinizi riske atmadan vadesi geçmeden manuel ödemenizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Financell ile tüketici kredisi kullanmış abonelerin faturalarına maalesef taksitlendirme yapılamamaktadır. Bu durumda ödeme güçlüğü çekiliyorsa Financell taksit tutarını Turkcell faturanızdan ayırabilirsiniz. Bu sefer GSM faturanızı ayrı, Financell borcunuzu ayrıca ödeyebilirsiniz. Financell borcunuzu ayırmak için Financell ile görüşün, ayrıma işlemi sonrasında borcunuzu TCKN ile ödeyebiliyorsunuz.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Kredi kartı nasıl iptal ettirilir?
Next post Facebook, Twitter, Instagram hesap oluşturma ve silme işlemleri!