SGK emekli maaşı nasıl çekilir?

Read Time:1 Minute, 35 Second

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan emekli maaşı alan/almaya hak kazanan yaşlılık aylığı sahipleri, maaşlarını nasıl çekebilir? Ülke genelinde 12 milyonu aşkın emekli bulunmakta ve bu rakama her yıl yüz binler eklenmekte. Yaşa takılanlar, primi dolanlar ve daha nice emekli olacak kamu, özel ve işverenler bu kapsama tabiiler. Bununa birlikte emeklilik işlemleri kişinin prim tamamlamasına müteakip belirtilen yaşa ulaştığı günün saat gece 12’sinde başlar. Örneğin doğum gününüz 1 Aralık 1971 ise priminiz dolmuş ve yaşınızın 50 olmasını bekliyorsanız emeklilik hakkınız 1 Aralık günü size tanınır. Bununla birlikte bağlı bulunduğunuz SGK’ya giderek başvurunuzu yaparsınız gerekli işlemler yapılır.

SGK emekli maaşı çekmek için iki yol vardır

İlk etapta PTT‘yi seçebilirsiniz. Bu durumda adresinize en yakın PTT şubesinden posta çeki hesabı açtırmalı ve size tahsis edilen PTT ön ödemeli kartını almanız yeterli olacaktır. Bu kart genellikle 20 yıllık olarak üretilir ve emeklilik süresince kullanmanızı kolaylaştırır. İkinci bir yolda banka ile ödemeyi seçmektir. Ülkemizde şu anda 32 mevduat ve 5 katılım bankası yer alıyor. Ancak bu 32 mevduat bankasının bazıları sadece tüzel kişilere hizmet veriyorlar. Bu yüzden bireysel hesap açılabilen bankaları seçebilirsiniz. En yaygın olarak şu bankaları örnek gösterebiliriz:

Katılım bankaları islamî koşullara göre faaliyet gösteriyorlar. Hassasiyeti olan okurlarımızın katılım bankalarına yönelmelerini tavsiye ediyoruz.

Katılım Bankaları:

  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
  • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

 

Mevduat Bankaları:

  • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
  • Türkiye İş Bankası A.Ş.
  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
  • Burgan Bank A.Ş.
  • DenizBank A.Ş.

Emekli maaşı hangi ATM/şubelerden çekilebilir?

Emekli maaşınızı aldığınız bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir. Örnek olarak Yapı Kredi Bankası’nın Beykoz şubesinde hesabınız varsa gidip Tuzla şubesinden çekmeniz durumunda (şube içi) komisyon ödersiniz. Ancak ATM vasıtasıyla çekerseniz hiçbir işlem ücreti ve kesinti olmamaktadır. Bununla birlikte bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü birçok emeklimiz bu hatalara düşerek maaşlarına göre 30-40 TL arası komisyonları bankalara kaptırıyorlar.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Netflix Geeked Week etkinlik tarihi belli oldu!
Next post Kredi kartı nasıl iptal ettirilir?