Windows 10 kurulum rehberi

Read Time:1 Minute, 29 Second

Herkese selamlar değerli rehberator.com okurları. Bugün sizlere nasıl Windows 10 yüklenir bunu göstereceğim.

Öncelikle bir minimum 8GB bir USB belleğe ve Windows 10 ISO dosyasına sahip olmanız gerekiyor. Bu dosyayı indirmek için Microsoft’un orijinal sitesinden indirebilirsiniz. USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirmeniz gerek. Dosya indiğinde ise rufus adlı yazılımı bilgisayarımıza yüklüyoruz. Ardından karşımıza bu şekilde bir ekran çıkıyor.

Bu ekrandaki “SEÇ” butonuna tıklayarak Windows10 ISO dosyasını buluyorsunuz. Eğer anakartınız yeni nesil bir anakart ise disk bölüm düzenini “GPT” eski ise “MBR” yapınız. Sonrasında Dosya sistemini FAT32,  Ayırma Birimi boyutunu ise En düşüğe alınız. Sonrasında “BAŞLAT” seçeneğine tıklayınız ve dosya USB’ye yazılsın hazır yazısını gördüğünüzde kapat butonuna tıklayın ve USB belleği çıkarın.

Sonrasında bilgisayarınızı takılı bir biçimde kapatın. Açarken ise boot ya da bios ekranına gelin. İkisi de aynı işlemi yapacak. Ama boot ekranı daha hızlıdır. Nasıl gireceğim diyorsanız anakartınızın markasını ve bios tuşunu Google üzerinden aratın Örneğin; Gigabyte anakartı bios tuşu. Olarak aratıp sonuçlara bakabilirsiniz. Boot ekranına geldiğinizde, USB belleğinizin markasını seçin ve enter tuşuna basın. bu şekilde kurulum ekranına geleceksiniz. Diskiniz içerisinde herhangi bir Windows yüklü ise kurulumu başlatmadan, sol altta olan Bilgisayarınızı Onarın butonuna basın.

Ardından sorun gider, ve daha sonrasında ise komut istemi bölümüne gelin. Burada bir kaç komut yazarak diskinizi temizleyeceğiz. Eğer diskiniz temiz olmaz ise Windows 10 yükleme işleminde bazı hatalar kendini gösterebilir. Komut istemine girdiğimizde sıra ile şu komutları yazın;

Diskinizdeki verilerin sorumluluğu size aittir. Rehberator, sorumluluk kabul etmeyecektir!

diskpart
list disk
select disk 1
clean

Bu sıra ile komutları girdiğinizde diskiniz tamamen temizlenmiş, kuruluma hazır olacaksınız. Bu ekrandan çıkıp kurulumu başlatın. Eğer ürün anahtarınız yok ise, Ürün anahtarım yok deyin. Sonrasında disk seçme bölümünde ise disk(ler)iniz karşınıza gelecektir. Kurulum yapılacak diski seçin ve kurulumu başlatın. Sırayla adımları takip edin ve Windows 10 kurulumu bitmiştir. Güle güle kullanın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post beIN CONNECT inceleme
Next post Steam oyun satın alma rehberi